Pokaż menu
Zamknij menu
Leczenie kanałowe to dziedzina stomatologii zachowawczej, która zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek około wierzchołkowych. Jak mówią stomatolodzy: „endodoncja jest procesem złożonym i wieloetapowym”. Dla Pacjentów oznacza to, że leczenie odbywa się na jednej, lub częściej, na kilku wizytach oraz wymaga zaangażowania nowoczesnej wiedzy, określonych procedur, sprzętu i odpowiednich materiałów.
Celem leczenia kanałowego jest zachowanie zęba, którego miazga uległa zakażeniu w wyniku głębokiej próchnicy, występujących chorób przyzębia (paradontozy), urazu lub złamania zęba. Zalecenie leczenia kanałowego czasami może być również związane z występującymi u Pacjenta wskazaniami protetycznymi.
Alternatywą dla leczenia kanałowego jest usunięcie zęba. Bardzo często, dzięki zastosowaniu rozwiązań endodontycznych, udaje się zachować zagrożony ząb, nawet pomimo tego, że występują w nim bardzo znaczne ubytki tkanki twardej zęba. Najczęściej udaje się doprowadzić do takiego stanu, że jest możliwe wykorzystanie zęba jako naturalnego filaru pod uzupełnienie protetyczne. Ząb zostaje odbudowany, estetyka i właściwości narządu żucia zostają zachowane.
Najogólniej mówiąc: lekarz dentysta, prowadzący leczenie kanałowe, po otwarciu wejść do kanałów, za pomocą specjalnych narzędzi-pilników Ni-Ti (ręcznie lub maszynowo) usuwa chorą miazgę z komory i kanałów korzeniowych. Następnie je dezynfekuje oraz wypełnia je za pomocą substancji (o właściwościach podobnych do kauczuku) zwanej „gutaperką” (ciekła lub stałą). Tym sam drobnoustroje chorobotwórcze zamieszkujące system kanałów zostają usunięte, a kanały szczelnie zabezpieczone, zapobiegając skutecznie rozprzestrzenianiu się infekcji. Proces leczenia zamyka wykonanie odbudowy protetycznej, wzmacniające leczony ząb.
Pamiętaj, że:
– ok. 10% przypadków pierwszego leczenia kanałowego kończy się niepowodzeniem i utratą zęba.