Pokaż menu
Zamknij menu
W każdym zębie pod osłoną warstwy twardego szkliwa i zębiny znajduje się tzw. komora i kanały korzeniowe zęba. W komorze i kanałach znajduje się bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania zęba – miazga zębowa wraz z naczyniami krwionośnymi i nerwami. Miazga jest odpowiedzialna za wszelkie procesy życiowe żywego zęba. Dopóki miazga jest niezagrożona (niewielkie ubytki próchnicowe) dopóty leczenie zachowawcze usuwa próchnicę, wypełnienie zabezpiecza powierzchnię zęba, a ząb pozostaje zdrowy.
Jednak w pewnych sytuacjach (np. głęboka próchnica, sięgająca miazgi zęba) dochodzi do zakażenia (zapalenia) miazgi. W obręb miazgi wnikają drobnoustroje, które znajdują tam doskonałe warunki do życia i namnażania się. Prowadzi to do nieodwracalnych zmian a w konsekwencji do jej zniszczenia (obumarcia). Potocznie mówimy, że taki ząb jest „martwy”. Martwe zęby mogą być źródłem dalszych infekcji . W stanach zaawansowanych infekcja może rozszerzyć się na korzeń zęba i obszar wokół kości zęba. Najczęściej spotykanymi objawami jest powstawanie ropni czy przetok.
Czasami ten niekorzystny proces może przebiegać do pewnego momentu bezobjawowo. Jednak najczęściej taki rozwój sytuacji może powodować ostre lub przewlekłe stany bólowe, wrażliwość zęba na nagryzanie, na ciepło/zimno czy obrzęki. W takich sytuacjach dentysta najczęściej podejmuje decyzję o leczeniu kanałowym.
Podsumowując, leczenie kanałowe jest konieczne w przypadkach:
Czy wiesz, że: